Datça Bademi

Nurlu Badem neden özel ve değerli?

Tüm dünyada badem fiyatları bademin iriliğine ve lezzetine göre belirlenir.
Dünya badem üretiminin %80’ini gerçekleştiren Amerikalılar bu konuda bir ölçek geliştirmişlerdir. Bir onsa (yaklaşık 28 gram) düşen badem sayısına göre iriliği belirlerler. Amerikalıların en iri bademi 1 onsda 18-20 adet aralığındadır. Yani 20 adet badem 28 gram çeker. Nurlu badem ise şu anda dünyanın bilinen en iri bademi olarak, 1 onsda 13-16 adet arasında çekmektedir. Bu fark az değil neredeyse %30-40’lara varan bir irilik ve ağırlık farkıdır.
İriliğinin dünya çapında olmasının dışında daha önce belirttiğimiz Datça’nın susuz tarımı sayesinde eşsiz bir lezzete de sahiptir. Tüm bunlar Nurlu bademin değerini belirler ve arttırır.

Datça bademleri ve Nurlu badem, diğer bademlerden daha yüksek fiyata alıcı bulmaktadır. Bunun sebebi tamamen tüketicinin talebinden kaynaklanmaktadır Yıllar içerisinde halk, pazarlarda, tezgahlarda Datça bademini gördüğü anda talep etmiş bu da zaten kısıtlı olan arz yüzünden fiyatları farklı kılmıştır.

Yani Datça bademi bu değerini reklam kampanyalarıyla ya da devlet desteğiyle değil, bileğinin hakkıyla, halkın tercihiyle kazanmıştır. Bu da boşuna olmamış, lezzeti, besin değeri, hiçbir ilaç atılmamış tertemiz içeriği ve Nurlu gibi bazı türlerinin olağanüstü boyutları sayesinde bu değerine ulaşmıştır.

Hazırlayan: Yasin Kolaşin – Tarım Ekonomisti