Badem Çiçeği Festivali

İlk onlar çiçek açar, Badem Çiçekleri

İlk onlar çiçek açar…
İlkbahar gelende badem ağaçları beyaz gelinliklerine bürünür, Datça’nın her bir köşesi badem çiçekleriyle donanır…
Badem ağaçları baharın habercisi, doğanın sabahıdır.
Dağlar, ovalar, bağlar, tarlalar beyaza keser….
Öyle beyaz olur ki, kar yağmış sanılır..!

Badem çiçekleri Datça’ya coşku katar… Datça’nın baharı baş döndürür, kanları coşturur. Doğa uyandığında Datça’nın tarlaları, dağları kudurur…

Yemyeşil çayırlar sarı-beyaz papatyalarla buluşurken, kış ortasında kar altında kalan bölgelere nazire yapan badem ağaçları da çiçeklerini açıp baharın beyazına bürünür.

Datça’nın en harika zamanlarıdır, badem çiçekleriyle papatyaların buluştuğu zamanlar. Datça’nın en harika zamanını herkesin deneyimleyebilmesi için, Badem Çiçeği Festivali bu yıl ikinci kez düzenlenecek.

8 – 10 Şubat 2019 tarihleri arasında 3 gün süreyle gerçekleşecek festivalde, hem keyifli zaman geçirmeniz, hem yörenin kültürü ile yakından tanışmanız için pek çok etkinlik yer alacak.

Datça yarımadası geneline yayılacak panayır alanlarında stantlar kurulacak, yöreye has etkinlikler düzenlenecek. Festivalde, badem ürünleri satışından, yöresel yemeklere, doğal üretim workshoplarından, Datça’da üretilen el işi takı ve hediyelik ürünlere, yöreye has dans gösterilerine pek çok etkinlik sizleri bekliyor.

Panayır alanlarına ek olarak, badem çiçeği fotoğraf yarışması, doğa yürüyüşü, Knidos ve Eski Datça gezileri, şarap tadımı gibi etkinlikler de tur programlarında yer alacak.