Datça Rehberi

Datça büklerinin incisi Palamütbükü

Datça’nın Akdeniz’e bakan en uzun koylarından biri Palamutbükü. Hayıtbükü ve Ovabükü’nden sahil yolu takip edilerek ya da merkezden Yakaköy yolu üzerinden ulaşım sağlanıyor.

Denize karşı engelleyemediğin bir tutkun varsa tam da doğru yerdesin. Denizse deniz yani… Gerçi Datça’da her yerden denize girebilirsin ama Palamutbükü denizi de bir başka, bizden söylemesi. 😉

Palamutbükü, yarımadanın güney batısına doğru merkezden 20 dakikalık bir mesafede yer alıyor. Koyun hemen karşısında ufak bir ada var, Palamutbükü adası (Baba ada). Adada yerleşim yok, ıssız kurak bir ada.

Datça Palamutbükü Sahil olabildiğince uzun, yer yer kum, yer yer yatsı çakıl taşlarıyla kaplı. Uzun olduğu için de en yoğun zamanlarda bile herkese yetecek kadar sahil var, sıkış tepiş olmuyor, boğulmuyorsun kalabalıktan.

“Ama o deniz yok mu, ah o deniz“… Sahilden baktığında, sanki sahil denizin altından devam ediyor da üstünü camla kaplamışlar gibi geliyor insana…

Sahil boyunca çoğu aile işletmesi olan birçok şirin yer var. Buralarda konaklayabilir, çok lezzetli yemekler yiyebilir, dinlenebilir, eğlenebilirsin.

Palamutbükü’nde insan doğa ve denizle iç içe. Huzur ve keyif veriyor, dinlendiriyor. Öyle gürültüden, patırtıdan, tatil yaparken başkasını çileden çıkaran şamata kalabalıktan kaçıyorsan sığınabileceğin güzel bir liman. Datça’nın mutlaka görülmesi, zaman geçirilmesi gereken yerlerinden, tavsiye ederiz 😉

Palamutbükü’ne nasıl gidilir?

Palamutbükü Datça Yarımadasının güney batısında, yarım adanın en uç noktası olan Knidos’un doğusunda Mesudiye’nin ise batısında yer alıyor. Datça merkez ile Palamutbükü arası 26.5 kilometre ve arabayla ortalama 20 dakika sürüyor. Datça merkezden kalkan Palamutbükü minibüsleri ya da gezi tekneleri diğer ulaşım alternatifleri.