Sosyal Sorumluluk

Arılar Yaşasın Diye Aynı Kovandayız

Arılar Yaşasın diye Badem Çiçeği Festivali’nde Hepimiz Aynı Kovandayız!

Badem Çiçeği Festivali, sosyal sorumluluk projelerine destek vermeye hazırlanıyor. Çevreci Sivil Toplum Kuruluşu Greenpeace, Datça Badem Çiçeği Festivali’nde!
Datça Türkiye’nin bal üretimi açısından en önemli bölgelerinden biri niteliğinde. Kekik balı, çam balı, keçiboynuzu balı, hayıt balı, lavanta ve çiçek balı Datça’nın sevilen bal çeşitlerinden sadece bazıları.
Greenpeace’in arı ölümlerinin önüne geçilmesi adına yürüttüğü “Hepimiz Aynı Kovandayız!” kampanyası ve kuruluşun diğer tüm çalışmaları 3 gün sürecek Badem Çiçeği Festivali’nde ziyaretçilerle buluşacak.

Arılar Yaşasın Diye Hepimiz Aynı Kovandayız

Fotoğraf: Solvin Zank

Hepimiz Aynı Kovandayız

Dünya genelinde olduğu gibi, Türkiye’de de önemli oranda arı ölümleri yaşanıyor. Vakit kaybetmeden gerekli adımlar atılmazsa sadece arılar değil; yaşamın benzersiz çeşitliliği içinde birlikte yaşayan tüm canlılar ve gıdamız da tehlike altına girecek.

Arılar sadece bal üretmiyor, yediğimiz gıdaların 3’te 1’i onların sayesinde sofralarımıza geliyor. Zira arılar, çiçekler arasında dolaşırken gerçekleştirdikleri tozlaşma ile bitkilerin üremesini ve çeşitliliğini sağlıyorlar. Tozlaşma olarak adlandırılan bu sürecin %80’i bal arısı ve diğer yaban arıları tarafından gerçekleştiriliyor. Arılar, diğer böcek türleriyle birlikte biyolojik çeşitliliğin devamını sağlıyorlar. Bir başka deyişle arıların olmadığı bir dünya düşünmek mümkün değil.

Arılar Yaşasın Diye Hepimiz Aynı KovandayızArıların faydaları, balın çok ötesinde. Arılar olmazsa, soframıza gelen tarımsal gıdaların 3’te 1’i ya daha az miktarda ya da çok daha pahalı etiketle olurdu. Oradan oraya uçarken tozlaşma sağlayan arılar, yaşam dengesinin vazgeçilmezi.

Tarımsal ilaçlamada kullanılan ve neonikotinoid adıyla sınıflandırılan maddeler, arıların hayatını tehdit ediyor! Bunun sonucunda sinir sistemleri etkilenen arılar, kovanlarının yolunu bulamıyor ve ölüyorlar. 2017’de Adana’da olduğu gibi arılarda koloni kayıpları da %80 oranına kadar çıkabiliyor. Eğer bu durum böyle devam ederse, tarımsal üretim düşecek, fiyatlar yükselecek ve çeşitlilik azalacak.

Hepimiz Aynı Kovandayız sitesinden kendinize bir kovan edinebilir, kovanınızı büyüttüğünüz takdirde Greenpeace’in hediye tişörtüne de sahip olabilirsiniz.

Doğanın korunmasının gerekmeyeceği bir dünya umuduyla.

web sitesi için tıklayın! kovandayiz.org